Про нас
Види корпусу
Багатьох із нас завжди цікавило і цікавить питання щодо покриття запальничок Zippo і способів нанесення декору на їх корпус
Більшість із нас знає, що 90% запальничок Zippo виготовляється із тонких листів жовтої міді, вона ж латунь (англ. Brass). Якщо це модельsolid brass, то, як правило, колір металу у неї рідний - золотистий. Історично таке покриття ніяк не обгрунтовано, моделі solid brass на постійній основі в якості серійних моделей стали випускатися приблизно в 1980х рр.

Інша справа, коли ми бачимо Zippo звичайного металевого кольору. Це не означає, що на відміну від моделі Brass золотистого кольору, Zippo металевого кольору виготовлено з іншого металу, аж ніяк. Просто береться така ж модель solid brass і піддається спеціальній обробці - спочатку нікелюванню (нікелювання - обробка поверхні виробів шляхом нанесення на них нікелевого покриття, товщина покриття зазвичай становить від 1 до 50 мкм; як правило, таке покриття є на металевих виробах, що виготовлені зі сталі або інших металів та сплавів, зокрема міді, цинку, алюмінію, рідше марганцю, титану, вольфраму або молібдену), а потім хромуванню - відповідно нанесення на поверхню нікелевого шару, шару з хрома. Зазвичай цей процес здійснюється шляхом занурення корпусу запальнички в гальванічну ванну.
Звичайно, якщо ми говоримо про запальничку в класичному хромованому корпусі, не можна не згадати і про різновиди самої поверхні корпусу. Коли ми переглядаємо різні моделі Zippo на сторінках інтернет-магазинів і каталогів, то можемо побачити такі описи: street chrome, brushed chrome, solid brass, black ice, black, green, pink matte, high polish, satin chrome і т.д. А що, власне кажучи, це за терміни? Багатьом здається іноді, що мова йде про опис матеріалу корпусу, проте, насправді, це просто вид покриття корпусу, тобто різні варіації обробки поверхні корпусу, а не варіації металу, з якого корпус зроблений.
Brushed Chrome - шліфована поверхня, грубо кажучи, у вигляді поздовжніх подряпин. Напевно, одне з найпоширеніших покриттів на запальничці Zippo.

High Polish Crome- полірована поверхня, дуже часто її чомусь плутають з поверхнею brushed chrome. Так, до речі, не забуваємо, що можливо так само і покриття high polish brass, якщо мова йде про моделі Zippo «золотистого» кольору, ну і high polish sterling silver, якщо мова про срібні запальнички Zippo. Покриття high polish носить, якщо можна так висловитися, здебільшого урочистий характер.

Шліфування та полірування - це не одне і те ж, а різні процедури обробки поверхні металу, що передують одна одній. Відповідно, brushed - шліфована поверхня, polish - полірована.
Street Chrome— одне з найбільш "невибагливих" покриттів.

Багато користувачів Zippo хотіли б купувати саме моделі з таким покриттям «на кожен день». Це обумовлює його дуже високою стійкістю, коли мова заходить про якості поверхні запальнички. Навіть через тривалий час використання такої моделі особливих ознак зносу, як правило, не спостерігається. Однак, знову ж таки, не будемо забувати, що багато чого залежить і від самого власника. Звичайно, якщо провести поверхнею запальнички по камінню або цегляній стіні, зберігати бездоганно новий і доглянутий вигляд навряд чи вийде.
Satin Chrome- це дуже особлива обробка, поверхня якої в дрібних крапочки. Щось на зразок оксамиту. Дуже приємне на дотик.

Zippo Solid Copper(англ. copper - червона мідь) - це означає, що ця модель Zippo виконана з чистої червоної міді (99,9%), без будь-яких сплавів з іншими металами.

Щодо срібних Zippo ситуація дещо інша. З англійської, слово sterling перекладається як срібло вищої проби. Однак сказати, що корпус виготовлений з чистого срібла теж буде не зовсім вірно. Стерлінг (англ. Sterling [silver]) - назва сплаву з 92,5% і вище срібла і 7,5% інших металів, зазвичай мідь (срібло 925 проби і вище). Чисте срібло 999 проби занадто м'яке для створення великих предметів, тому його зазвичай сплавляють із міддю, щоб надати міцність і при цьому зберегти пластичність і красу благородного металу.

Як лігатуру замість міді або разом з нею були спроби використовувати інші метали для поліпшення якості - зменшення пористості, збільшення зносостійкості, для тонування забарвлення, усунення почорніння. Для цих цілей застосовували германій, цинк і платину, титан, а також різні доповнення - кремній, бор. Однак фактичним стандартом залишається сплав з додаванням міді. Очевидно, тому ми і не можемо сказати Solid Silver - моделі з срібла називаються Sterling.
Sterling.
Далі, є ще такі моделі як Gold Filled і Silver Plate. Це, звичайно, не золоті і не срібні запальнички, просто на них нанесений тонкий шар золота і срібла. Таким, чином, Silver Plate - посріблена поверхня корпусу Gold Filled - позолочена. Моделі Silver Plate зазвичай маркуються відповідним написом на дні запальнички. А позолочені, як правило, написом gold filled або G.F.
Розглянемо серію запальничок antique - antique silver, antique brass, antique copper.
З назви серії зрозуміло, що антик - це щось антикварне і старе. На ці запальнички нанесено спеціальне покриття, для того, щоб запальничка здавалося старої, що пройшла через вогонь, воду і мідні труби. Але, в той же час, за цим покриттям ховається звичайна латунна Зіппо, це буде помітно після інтенсивної експлуатації, коли зовнішнє покриття почне облазити. Відповідно antique silver зроблено під вінтажну срібло, antique copper під червону мідь, antique brass під вінтажну латунну класичну Зіппо.

Прототип цієї серії - серія Zippo Sunrise.
Та ж сама ідея - Zippo Silver Sunrise, Zippo Brass Sunrise, Zippo Copper Sunrise. Тільки тут покриття вже зроблено не «під старовину», як в серії antique, а більше в сучасному і "авангардному" стилі. В результаті вийшла дуже навіть красива серія з цікавими і незвичайними покриттями корпусу.

Плавно перейдемо до розгляду покриттів «кольорових» Зіппо. Наприклад, Zippo Black (Green, Pink, Red) Matte. Слово Matte означає в даному контексті матову поверхню. Береться звичайна латунна Зіппо і покривається шаром фарби того або іншого кольору. Відповідно, це не акварельні фарби і не гуаш, а спеціально нанесене порошкове покриття шляхом спікання. Зрозуміло, ні про яке металі червоного або чорного кольору, наприклад, мови бути не може.

Оскільки штамп на дні запальнички є її невід'ємною частиною для визначення автентичності, з 2003 року в компанії Zippo стали спеціально знімати шар «фарби» з дна запальнички за допомогою лазерної технології на всіх моделях matte, щоб користувач міг легко розгледіти інформацію, яку несе в собі штамп .
Тепер поговоримо про таких моделях, як 21063 Candy Apple Red і 21066 Cool Kiwi.
В даному випадку, ми маємо справу знову-таки з «кольоровими» Зіппо, але поверхня цих запальничок матовою, на жаль, не назвеш. Тут вже була використана технологія PVD (англ. Physical vapour deposition; скорочено PVD) - напилення конденсацією з парової (газової) фази. Справа була в 2006 році. Уже пізніше додали ще три моделі, покриті за допомогою цієї ж технології - candy raspberry, candy teal, toffee.

А почалося все в 2002 році, коли на черговому з'їзді колекціонерів і любителів Зіппо в честь святкування дня Зіппо була представлена технологія PVD. Тоді ж били показані моделі з серії Spectrum, покриття яких виконувалося за допомогою цієї технології. Spectrum - дуже красиве покриття, чимось асоціюється з «хамелеоном». Мабуть дається взнаки багата кольорова гамма.


За технологією PVD так само нанесено усіма нами улюблене покриття Black Ice.

Black Ice- досить гарне та оригінальне покриття, яке, по суті, може «грати» в залежності від освітлення. З одного боку, воно чорне, але, з іншого боку, блискуче, дзеркальне, відповідно може переливатися. Виходить така собі суміш у вигляді чорного дзеркального тонування. Згодом, коли покриття зношується , його принадність при цьому не втрачається, а починає свій новий цикл і постає в іншому світлі!
Що ж таке PVD-технологія? PVD - це обробка поверхні металу в вакуумному середовищі шляхом впливу на нього молекулами інших металів для одержання особливо міцної і твердої поверхні виробу. Для процесу PVD-обробки в основному використовуються титан і цирконій. Метод PVD може застосовуватися для обробки різних матеріалів, в тому числі для нержавіючої сталі і латуні. Заготівля зі сталі спочатку ретельно полірується, після чого застосовується PVD-обробка. Виріб же з латуні попередньо нікелюється, потім хромується і тільки потім наноситься PVD-покриття. Головна цінність PVD-технології полягає в здатності модифікувати властивості поверхні виробу, не порушуючи при цьому властивості і біохімічну функціональність основного матеріалу. PVD-покриття надзвичайно щільно і рівномірно прилягає до основи, не містить мікротріщин, є захисним шаром, стійким до стирання і появи подряпин. Процес обробки поверхні відбувається наступним чином: в закритій вакуумній камері молекули цирконію «бомбардують» поверхню металу і розподіляються серед його молекул під впливом високого тиску і температури (до 1200 ° С). Потім, протягом 30 хвилин, метал поступово застигає. Комбінування вакуумного впливу і процесу затвердіння дає можливість отримати покриття, яке буде володіти вже якісно іншими характеристиками.
PVD-поверхня стійка до подряпин, ударів і механічних впливів. Занадто важкі механічні навантаження можуть привести до механічних деформацій матеріалу, але при цьому його характеристики, в тому числі і поверхневі властивості на міцність, залишаться незмінними. Відповідно до опису каталогу, ця технологія нанесення свого роду «прозорого шару» на поверхню запальнички. І дійсно, якщо уважно придивитися, це є не що інше, як найтонше напилення на корпус Зіппо!
Venetian - серія моделей, яку компанія Zippo почала випускати в 1974. Це серія з вигравіруваними на корпусі різними візерунками з плавних, прямих і закруглятися ліній у венеціанському стилі. Через понад три десятиліття серія Venetian поповнюється все новими екземплярами, привертаючи увагу не тільки любителів запальничок, а й поціновувачів краси, так би мовити естетів. Кожна запальничка з серії Venetian прикрашена візерунками з обох сторін.

Якщо раптом коли-небудь побачите Zippo, у якій штамп не тільки на дні, а й на кришці, не лякайтеся! Це спеціальна серія Zippo під назвою Bottomz Up, у якій штамп є не тільки на дні, як і у будь-який інший Zippo, але так само і зверху на кришці, де Ви можете побачити характерний значок, який свідчить про те, що ця запальничка з серії Bottomz Up.

Серед сучасних серійних моделей Zippo так само зустрічаються запальнички з «накладками»

Зазвичай ці моделі відрізняються вагою. Вони важчі класичних моделей без «накладок» і мають більш глухий звук клацання при закритті і відкритті запальнички.
Серія Zippo Realtree®.
На поверхню запальничок цієї серії нанесено так зване «камуфляжній зображення», оскільки передбачалося, що такі Zippo припадуть до душі любителям полювання і поїздок на природу. На "тривимірних" малюнках зображуються гілки, листя, різні тіні, стебла, стовбури дерев з досить високим ступенем деталізації і чіткості відповідно до технології high definition - високий дозвіл. Часом зображення може «грати» в залежності від освітлення, що робить запальнички цієї серії дуже цікавими екземплярами.

Стаття взята з ресурсу http://www.zippo.ru/ і переведена на українську мову.